Plemena koní-Hannoverský kůň
13. 1. 2008
Hannoverský kůň ,
vždy s výžehem ve tvaru stylizovaného H, patří k nejpočetnějším a nejznámějším teplokrevníkům v Evropě. Na vzniku plemene měl značný podíl hřebčinec v Celle, založený v roce 1735 na popud Jiřího II, kurfiřta hannoverského a krále anglického(1727-1760) „ ku prospěchu našich poddaných“ . Dnes hřebci z hřebčince v Celle zapouštějí kolem dvanácti tisíc klisen ročně.PŮVOD
Hannoverský kůň pochází, jak jinak, z Hannoverska v severozápadním Německu a chová se také ve Vestfálsku, kde je hřebčinec Warendorf. Hlavní hřebčinec je však dnes v Celle v Dolním Sasku. Hannoverští koně se také chovají v severní a jižní Americe a v Austrálii. Je to nejznámější německé plemeno teplokrevníka.
TYPICKÉ ZNAKY
Moderní hannoverský kůň měří v kohoutku 160 až 168cm, má výbornou tělesnou stavbu s pozoruhodně korektními chody. Je atletický a pružný, chody jsou prostorné, ploché, takže vysoká akce, která byla typická pro starého hannoverského kočárového koně, vymizela. Totéž se dá říct a jeho vyrovnaném temperamentu. Koně jsou mnohem ušlechtilejší než jejich předchůdci díky pokračujícímu přílivu plnokrevníků. Jsou to prosnulí drezurní koně a výjimečný talent, zajišťující jim uplatněni na mezinárodní úrovni, projevují rovněž jako skokani.
KRK: Krk je dlouhý a krásný, je široce nasazen, plec je mohutná, šikmá, kohoutek je výrazný.
HŘBET: Hřbet je středně dlouhý, má zvlášť široká a pevná bedra.
ZÁĎ: Záď je svalnatá, ocas je na zádi dobře nasazena kůň ho nosí vysoko.
NOHY: Fundament je kostnatý, korektní, holeň je kratší. Klouby jsou velké a výrazné, předloktí je silně osvaleno.
KOPYTA: Moderní hannoverán má tvrdá, dobře tvarovaná kopyta. Někdejší chyby v utváření kopyt se pečlivou selekcí podařilo odstranit.
kun
(tereza, 24. 11. 2009 8:24)