Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parkur

13. 1. 2008

Parkur

Parkurové stupně:

ZM-90 cm
Z-100 cm
ZL-110 cm
L-120 cm
S-130 cm
ST-140 cm
T-150 cm
TT-160 cm
Parkurové ježdění vzniklo poměrně pozdě.1oficiální soutěž proběhla v Dublinu roku 1864 a roku 1912 se stal parkur součástí olympijských her.
Většina koní skáče ve volnosti ráda a dobře. těžkosti nastanou až v okamžiku, kdy musí mít kůň držet rovnováhu při skoku s jezdcem na zádech.
Proto je nutný soulad mezi koněm a jezdcem.

Parkur - kousíček z této disciplíny
rozměry - min. 3200 m2 ( ideální: 70 x 120m ) - krátké stěny: min. 40 m v krytých halách: 1200 m2; krátké stěny: 20 m umělé techniky k donucení koně, aby v soutěži skákal výš a pozorněji; zakázané - provádí se klepnutím tyčí přes zadní nohy nebo jiným způsobem. Barování koní název pro skoky, kterými jezdci se stejným počtem bodů soutěží znovu v závěru závodu - o výsledku rozhodne buď počet chyb, časová ztráta nebo kombinace obou Rozměry - min. 3200 m2 ( ideální: 70 x 120m ) - krátké stěny: min. 40 m v krytých halách: 1200 m2; krátké stěny: 20 m
Praporky
musí být umístěny tak, aby jezdec měl stále po pravé ruce praporky červené a po levé bílé vjezd - energickým krokem nebo klusem s koněm na otěži Parkur - Historie aneb jak to vše začalo? Před koncem devatenáctého století nebylo skákání v jezdeckém světě módou. Prvními skokovými soutěžemi, byli vlastně lovecké zkoušek. Královská dublinská společnost připravila soutěže ve skákání do výšky i do dálky v Leinster Lawn, v Dublinu roku 18865, a to je první záznam takové organizované soutěži. O rok později se skoková soutěž zařadila jako "councours hippique" na Pařížské výstavě, ale to byl spíše přespolní závod.
Olympijské hryV roce 1900 se skokové soutěže řadily do programu olympiády v Paříži. Byly to 3 soutěže: skákání na čas, které vyhrál Haegman z Belgie, daleký skok se stal kořistí krajana Langendonka a vysoký skok vyhrál Gardiérs z Francie výkonem 184 cm. Posledním podmětem byly sportovní výkony při zahájením Mezinárodní výstavy koní v Olympii, v Londýně roku 1907. Byla to skvělá výstřednost, která se stala páteří tohoto sportu v letech mezi dvěma světovými válkami a byla prvním stádiem slavné soutěže o Národní pohár.
To Ital, kapitán Federico Caprilli ( 1868 - 1907), hlavní instruktor Pinerolské školy vojenského jezdectva, první rozpoznal, jak důležitý pro jezdce je předklon nad překážkou. Caprilliho pozice se stala základem moderního způsobu překonávání překážek.

Vybočení
znamená,že se kůň vymkne z moci jezdce mine překážku, kterou měl překonat,cílovou čáru nebo povinný průjezd


Odepření pohybu
Za odepření pohybu se považuje,jestliže kůň zastaví a odmítá pohyb vpřed


ObrazekObrazek

překážky:

kombinované skoky : dvojbradlí a trojbradlí

zeď

kolmák

oxer

vodní příkop

žolík

Zvláštní soutěže

Soutěž do první chyby
:Tato soutěž se koná na čas, kombinace nejsou dovoleny. Parkur je ukončen jakoukoliv první chybou - poboření překážky, neposlušnost, pád jezdce
soutěž se stupňovanou obtížností:
V této soutěži získává jezdec 2 body za bezchybně překonanou překážku a 1 bod za poboření překážky. Kombinace nejsou povoleny, čas od 60 - 90 sekund, časem se trestá neposlušnost.
minutové skákání:
V této soutěži získává jezdec 2 body za bezchybně překonanou překážku a 1 bod za poboření překážky. Kombinace nejsou povoleny, čas od 60 - 90 sekund, časem se trestá neposlušnost
.
volitelná štafetová skákání:
Soutěž je určena pro dvoučlenná nebo tříčlenná družstva. Soutěžící mohou předávat štafetu libovolně, střídání je však povinné v okamžiku, kdy soutěžící dokončil svůj parkur nebo ve chvíli, kdy udělal chybu.
mini-maxi:
Základní výška nesmí být v žádném případě nižší než 110 cm, čas se neměří
bariérové skákání
:Koná se podle zvláštních pravidel na kombinaci překážek. 6 svislých překážek v jedné řadě ve vzdálenosti přibližně 11 m od sebe. Jestliže dojde k neposlušnosti nebo vybočení, musí soutěžící pokračovat v parkuru na překážku, na které udělal chybu

volba překážek
:Při této soutěži je umístěn určitý počet překážek, hodnota každé překážky stoupá dle její obtížnosti od 10 - 120 bodů. Překážky jsou stavěny tak, aby se mohli skákat z obou stran, při poboření jezdec nezískává žádné body. Čas 60 - 90 sekund - v tomto čase si může jezdec zvolit překážky v libovolném pořadí.
soutěže o nejlepší styl jezdce
Každý soutěžící je hodnocen samostatně každým rozhodčím známkami po následujícívh kritéria:
  • Úprava jezdce
  • Cval po parkuru
  • sed jezdce( holeně, postavení rukou , ruce a záda)
  • sledování pohybů koně
<!--[endif]-->

Odskok

Obrazek

Váze vznosu

Obrazek

Doskok

Obrazek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

parkur

(konařka, 4. 9. 2010 10:14)

moc děkuji u koní jsem cca.5let ale nějak jsem se na parkur moc nezaměřila a tohle mi pomohlo